POMADA 7 / SEKS, KŁAMSTWA I KASETY WIDEO

 

29 września – 1 października 2017

POMADA to queerowy festiwal kultury, który odbywa się już po raz 7. w Warszawie. To niezależna inicjatywa, organizowana przez artystów, kuratorów, producentów, sympatyków nieheteronormatywnych labiryntów ludzkiego pożądania i wszystkich chętnych. To wystawa, performansy, koncerty, pokazy filmów i imprezy.

Od 2010 roku staramy się zapraszać widzów do nieheteronormatywnych spotkań. Rozmawiamy o ciele, o seksualności, o alternatywnych koncepcjach rodziny, funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej, mediach, o queerowej duchowości. W tym roku hasło SEKS, KŁAMSTWA I KASETY WIDEO przenosi nas w przeszłość i przyszłość, które wymagają solidnego queerowania.

Czy istnieje, a jeśli tak, to czym jest polskie queerowe dziedzictwo? Kim są nasi queerowi przodkowie? Czy historia może nam pomóc w kreowaniu innej przyszłości? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w trakcie trzech intensywnych dni, na które złoży się szereg wydarzeń. Wystawa „Dziedzictwo”, gdzie dziewiętnasto- i dwudziestowieczni pisarze, sekretni rewolucjoniści, artyści dawni i współcześni odsłonią historie wstydliwie wypierane przez polskie społeczeństwo. Koncert utworów Karola Szymanowskiego ożywi osiemnastowieczny pałac Królikarnia. Kasety wideo, które neoawangardowy artysta Krzysztof Jung przywoził do Polski w latach 80., staną się inspiracją do nocnego performatywnego spotkania z porno. W ramach przybliżania praktyk queerowania historii po raz pierwszy w Polsce pokażemy filmy kolumbijskiego artysty Carlosa Motty. Podczas finałowego wieczoru POMADY artyści z Warszawy i Berlina w koncercie tańca „Make Queer Future Again” zaprezentują  fragmenty swoich prac z przeszłości i przyszłości, dotyczące czasu, historii i tymczasowych utopii.  Jak zawsze zaprosimy Was również na legendarną imprezę GANC POMADA!

Czy rozpoznamy queer, kiedy ponownie przyjdzie?

Obecna sytuacja w Polsce, pod rządami populistyczno-prawicowej partii, która wielokrotnie podejmowała próby ograniczania praw obywatelskich, skutkuje wyraźnym naruszeniem swobód demokratycznych, co rzutuje bezpośrednio także na sytuację środowisk LGBTQ. Z lękiem obserwujemy coraz większe przyzwolenie na mowę nienawiści w sferze publicznej, skierowaną przede wszystkim wobec wszelkich mniejszości. Jednocześnie władze nieustannie manipulują historią i przepisują ją na nowo, gdzie głosy jednostek czy ruchów nieheteronormatywnych, nie tyle są marginalizowane, co nie istnieją.

Piszmy zatem własną historię, działajmy, bądźmy razem!

Zespół POMADY

Michał Grzegorzek, Aleksandra Knychalska, Joanna Manecka, Karol Radziszewski, Justyna Sobolak