Królikarnia, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, ul. Puławska 113a

Szymanowski & The Boyfriends

Karol Szymanowski (1882–1937) – obok Fryderyka Chopina uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Oprócz określania go mianem geniusza czy prób beatyfikacji, mało wspomina się o jego uczuciowych perypetiach, erotycznych fascynacjach i pełnych przygód podróżach na południe Europy. Podobno najpełniej wybrzmiewają one w legendarnym „Efebosie” – zaginionej podczas wojny powieści, której zaledwie fragmenty zachowały się do dziś. Artysta, jako jeden z nielicznych w swoich czasach, w śmiały sposób tworzył własną tożsamość, co wybrzmiewa też w jego muzyce.

Na koncercie w wykonaniu duetu artystyczno-romantycznego (Dwóch)głos (Michał Pepol i Bartek Wąsik), który odbędzie się w klasycystycznym pałacu Muzeum Narodowego, Królikarnia, usłyszymy m.in.: Pieśń Roksany z Króla Rogera, wybór Pieśni kurpiowskich i Mazurków, Łabędzia i Halę z baletu Harnasie.

30 września 2017
Godz. 18:00
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego Królikarnia
ul. Puławska 113a

Wstęp bezpłatny (na wydarzenie obowiązują zapisy – liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na: info@pomadapomada.pl)

Michał Pepol – wiolonczelista, członek Royal String Quartet, współzałożyciel i współorganizator Festiwalu Kwartesencja, nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Hyperion (m.in. płyta miesiąca w BBC Music Magazine, dwukrotnie Editor’s Choice w „Gramophone”). Od 2012 związany z Nowym Teatrem w Warszawie („Nowa Warszawa” ze Stanisławą Celińską, „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego). „Dźwięk odnaleziony”, pierwszy solowy koncert wiolonczelisty, miał swoją premierę w 2016. W czerwcu 2017 odbyły się pokazy jego kolejnego autorskiego projektu – koncertu/filmu/performansu „Milczenie syren” w duecie z Magdaleną Cielecką w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Bartek Wąsik – pianista i aranżer, laureat wielu nagród m.in. Paszportu Polityki, Gwarancji Kultury TVP Kultura, Fryderyka, zdobywca tytułu Polak z Werwą. Związany z zespołami Lutosławski Piano Duo i kwartetem Kwadrofonik, z którymi występował niemal w całej Europie, Azji, obu Amerykach m.in. na scenach Filharmonii Berlińskiej czy Carnegie Hall. Twórca projektów „Nowa Warszawa”, „Kocham, Lublin, Szanuję” i „Bardo” (wraz z Barbarą Kingą Majewską), którego premiera odbędzie się jesienią 2017 roku.

 

Serge Lifar i Karol Szymanowski, Warszawa 1935

Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego